GÜÇLÜ, GÜVENİLİR ve GÜNCEL

  • Müşteri Hizmetleri

  • 0212 853 05 06

line
line

Dış Cephe

 

 
Mantolama Baumit Dış Cephe Isı Yalıtım Sistemleri
 
Dış cepheler binanın sadece dış görüntüsünü oluşturmakla kalmayıp, öncelikle binanın dış unsurlara karşı korunması için başlıca kriterleri yerine getirmek zorundadır. 
 
Dış cephe insan cildine benzer şekilde, yapı için çok katmanlı bir koruyucu fonksiyona sahiptir: Yani benzer şekilde “nefes alması” ve “yalıtılması” gerekir. Diğer yandan, dış cephe binanızın dışarıya karşı kartviziti gibidir. 
 
Dış cephe, yağmura karşı ve suya maruz kalan bölgelerinde korunmalı; diğer yandan nem sürekli iç mekandan dışarı doğru atılmalıdır. Dış cephenin dokusu, sürekli olarak 50°C'ye varan sıcaklık değişimlerine ve sıcaklık farklarına maruz kalır. 
 
İç mekan iklimi, konutlarda yaşam kalitesi açısından belirleyici öneme sahiptir. Mekan sıcaklığının her mevsim sabit tutulmasında, dış cephenin ana görevi yazın serinletme fonksiyonunu, kışın ise ısı yalıtımını üstlenmesidir. 
 
Bir cephenin görevini etkin bir şekilde yerine getirip getirmediği, ısıtma ve örneğin nem veya küf hasarlarının onarımı gibi diğer giderlerin toplamından anlaşılabilir. 
 
Farklı uygulamalar ve cephe alt yüzeyleri, farklı özel malzemeler gerektirir. Ancak duvar yapısının optimizasyonu için, duvar ve kaplama sisteminin birbiriyle mükemmel bir uyum içerisinde olması gerekir. Burada önemli olan, henüz bina inşaatı başlamadan önce bu konu üzerinde kafa yorulması ve duvarın nasıl kaplanması ve yalıtılması gerektiğine dair karar verilmesidir. 
 
Tüm duvar türleri için uygun Baumit kaplama sistemleri mevcut olup, bunlar en modern teknolojik koşullarda kaplama yapısının optimizasyonunu sağlarlar.
 
DIŞ CEPHE ISI YALITIMINDA DİKKAT EDİLECEK HUSUSLAR NELERDİR?
 
Kullanılacak malzeme, kalitesini değişik coğrafyalarda ispat etmiş ve belgelendirmiş paket sistem ürünü olmalıdır. 
Paket sistem ürünlerinin her bir bileşeninin uluslar arası kabul görmüş teknik şartları sağlamasının yanında katmanların birbiri arasında da uyumlu olduğu da test edilmiş olmalıdır. 
Yalıtım levhası cinsi ve kalınlığı TS 825 binalarda ısı kayıp hesapları şartlarına göre hesap edilmeli ve uygun levha cinsi ve kalınlığı seçilmelidir. 
Uygulamayı yapacak olan firma, gerekli teknik altyapıya sahip, her bina için ayrı detay çözümü sunabilen, teklif, imalat ve işin kabulü aşamalarına kadar mühendislik hizmeti sunabilen ve referans verebilen tecrübeli bir firma olmalıdır.
Isı yalıtımı ile dış cephe tasarımını bir arada sunan BAUMIT Dış Cephe Isı Yalıtım Sistemleriyle (MANTOLAMA), önemli ölçüde yakıt tasarrufu sağlandığı gibi aynı zamanda yoğuşma ve rutubetin önüne geçilmiş, bina taşıyıcı elemanları dış hava etkilerinden korunmuş ve konforlu mekanlar elde edilmiş olur. Tüm dünyada uzun yıllardır kullanılan BAUMIT Dış Cephe Isı Yalıtım Sistemi, uygulamada 5 yıl sistem garantisini, güvenilirliği ekonomikliği, sağlamlığı ve dekoratifliği bir arada sunar.
 
Firmamız, dış cephe mantolamasında uzman mühendis kadrosu, eğitimli ve deneyimli ekipleriyle anahtar teslimi birçok uygulamaya imza atmıştır.
 
DIŞ CEPHE ISI YALITIMININ AVANTAJLARI NELERDİR?
 
Isı kaybını önemli ölçüde azaltarak %50'ye varan enerji tasarrufu sağlar. 
Ekonomiktir. 2-3 yıl içerisinde yatırım maliyetini karşılar. 
Bina cephesinde hem ısı, hem su yalıtımı sağlar. 
Dıştan uygulanan bir yalıtım yöntemi olduğu için; ısı köprüleri oluşmasını engeller, binanın dış kabuğunu yıpranmalardan korur. 
Betonarme elemanların korozyona maruz kalmasını önler. 
Kışın soğuktan, yazın aşırı sıcaktan korur. 
Bina iç kısımlarındaki yoğuşmayı ve rutubeti önleyerek iç yüzey boyasını korur, konforlu bir iç ortam sağlar. 
Isıtma ve soğutmanın daha az enerji harcayan, daha ekonomik cihazlarla yapılmasını sağlar. 
Bünyesine su almaz, buhar geçirgenliği yüksektir. 
Binanıza yeni bir görünüm kazandırır. 
Kullanım ömrü bina ömrüyle eşittir. 
Hızlı uygulanır ve çevreye zarar vermez.